Український ІТ-сектор був нелегким у 2023 році й від війни, і від негативних економічних тенденцій. Кількість вакансій скоротилася в середньому на третину. Згідно з дослідженням Work.ua, на початку повномасштабного вторгнення ринок вакансій для ІТ-сектору обвалився у 7 разів – із 9,8 тисячі до 1,3 тисячі вакансій. У вересні 2022 року, досягнувши піку у 4,9 тисячі пропозицій, вакансії в ІТ знову пішли на спад.
За останні 2 роки у світовому ІТ спостерігався тренд на скорочення персоналу. У 2022 році низка міжнародних компаній почала скорочення, які продовжила й у 2023-му. Звільняли персонал і стартапи, і технічні гіганти на кшталт Amazon, Google, Microsoft.
2023 рік став поворотним моментом для української IT-індустрії. Вперше за історію експорт IT-послуг скоротився на 8,5% ( як каже Lviv IT Cluster).
Ця новина, хоча й не стала несподіванкою, свідчить про нові реалії, з якими стикається IT-сектор. Понад 50% опитаних компаній вдавалися до переведення своїх співробітників на bench, або резерв, через нестачу проектів.
Бізнесу стає все важче знаходити нових клієнтів в умовах війни, що призводить до скорочення обсягів роботи. За даними Львівського ІТ-кластеру, у 2023 році 12% ІТ-фахівців тимчасово не мали проектів.
Умови перебування в резерві також різняться. 14,8% айтівців не отримували жодної винагороди за цей час, 30,4% отримували лише частину. 25% фахівців, які опинилися в резерві, згодом змогли повернутися до роботи. Ситуація стає критичною для 7% опитаних, які протягом більше ніж півроку не могли знайти новий проект.
Падіння експорту IT-послуг – це не просто цифри. Це сигнал про те, що українському IT-сектору, який протягом багатьох років був однією з основ української економіки, потрібна нова стратегія розвитку.
Чи може український IT знову зайти на траєкторію стійкого зростання? Що чекає ринок в 2024? Згідно з дослідженням IT Research Ukraine 2023 року, кількість спеціалістів в ІТ сфері в Україні збільшилася на 8%, а їхні середні зарплати зросли на $270.
Такі IT-професії будуть мати високий попит у найближчі роки:
Штучний інтелект і машинне навчання. Ці технології трансформують усі сфери життя, тому попит на фахівців у цій галузі буде збільшуватись. Для цієї сфери необхідно володіти такими мовами програмування та технологіями: Python, R, PyTorch, TensorFlow, а також розуміти алгоритми машинного навчання.
Кібербезпека. Кібератаки стають дедалі небезпечними та масштабними, тому попит на фахівців з кібербезпеки буде зростати і надалі. Для роботи в цій галузі необхідно володіти такими навичками: етика хакінгу, аналітика кібератак, безпека програмного забезпечення та інфраструктури.
AR/VR. Розширена та віртуальна реальність є перспективними технологіями, які мають потенціал для розвитку. Для роботи в цій галузі необхідно володіти такими навичками: програмування, 3D-моделювання та розробка інтерфейсів.
Розробка відеоігор. Гравці є однією з найбільших аудиторій у світі, тому попит на розробників відеоігор буде високим. Для роботи в цій галузі необхідно володіти такими навичками: програмування, 3D-моделювання, мистецтво та дизайн.
Кіберпезбека та оборонна діяльність. Українські ІТ-компанії зростають у своїх можливостях захисту від кіберзагроз, захисту країни та викликів. У 2024 році очікується збільшення розробки і створення нових проектів в оборонній діяльності.
Продуктові компанії в Україні стають більш привабливими для IT-спеціалістів. Згідно аналітиці Djinni, частка вакансій від продуктових компаній виросла з 36% у травні 2021 до 55% наприкінці 2023. Частка вакансій від аутсорсинг та аутстаф компаній впала з 61% у травні 2021 до 36% в грудні 2023.
Зараз ми розуміємо, що кількість вакансій в продуктових компаніях в 2024 може зростати і це буде одним з основних направлень. Виходячи зі статистики DOU в січні можемо бачити +1665 вакансій проти грудня, усього 5057 за місяць. Було на 417 більше компаній, ніж у грудні, які публікували вакансії — 1595. Це найкращий показник з початку повномасштабного вторгнення.
Серед причин — пожвавлення ринку після новорічних свят.
На перше місце за середньою кількістю відгуків на вакансію вийшов Front-end — рекордні 110,7 відгуку. У QA, навпаки, спостерігається незначне зменшення середньої кількості відгуків — до 101, імовірно, через збільшення кількості вакансій у січні (+62).
Попри зростання кількості вакансій майже у всіх категоріях, у 23 з них середня кількість відгуків на вакансію збільшилася. Кандидати в січні теж стали активніше відгукуватися.
Висновок
Українські компанії намагаються диверсифікувати ризики та шукають нових клієнтів, відкривають офіси в інших локаціях.
2024 рік очікується непростим для всіх учасників ІТ-ринку.
58% компаній розірвали контракти з клієнтами.
24% компаній втратили більше 41% доходу.
Лише 49% компаній мають потенційні контракти на довгий період.
2024 рік буде складним для ІТ-ринку, але не безнадійним. Продуктові компанії можуть стати рушієм позитивних змін, а адаптивність та готовність до нових умов допоможуть кандидатам та спеціалістам знайти своє місце на ринку.